Zápis do první třídy aneb jak rozpoznat školní zralost

Vážení rodiče,

pokud váháte s nástupem dítěte do školy a rádi byste mu docházku nechali odložit, podívejte se prosím na přiložený dokument, který by vám měl pomoci odhalit, zda je, či není Vaše dítě zralé na školní docházku. Posuzovat zralost bychom měli ze všech hledisek. K úplným základům patří, že budoucí prvňáček musí vydržet bez své maminky a zvládá takové nároky v mateřské školce bez problémů. Vydrží se soustředit na jednu činnost nejméně 15 minut, třeba na čtení pohádek, které by vám zároveň měl být schopný převyprávět. Rozumí pojmům – slovům, najde například mezi předměty na obrázku ten, který jste pojmenovali? Pozná rozdíly mezi velmi podobnými obrázky? Vyzkoušet to můžete při hraní pexesa. Také výslovnost hlásek by měla být správná, je to důležité pro psaní i pro čtení slov. Dítě by se mělo orientovat v čase – ráno, večer, dnes, zítra, včera, ale i v prostoru – bude chodit samo do školy, ze školy. Nezáleží na tom, kterou rukou vládne lépe, ale je důležité, aby umělo postavit nepadající komín, moc netlačilo při kreslení na pastelku a obrázky nepřetahovalo. Zvládne nakreslit kruh a čtverec? Pozná je a pojmenuje více geometrických tvarů? Pokud už teď máte nějaké pochybnosti, podívejte se na přiložený dokument a případně uvažujte o odložení školní docházky.

Znaky školní zralosti ke stažení

 

This entry was posted in ZŠ Zlonice. Bookmark the permalink.

Comments are closed.