Školní družina

Vánoce 2023

Po celý advent otvíráme každý den s dětmi v družině okénko v adventním kalendáři. Obvykle se tam skrývá nějaký tvořivý úkol, takže vyrábíme, barvíme, stříháme a zdobíme. Ale v úterý 19. prosince bylo úkolem  zatancovat si na vánoční diskotéce. Myslím, že jsme zadání splnili na 100%, strávili jsme odpoledne plné tance a smíchu, a dokonce jsme i odměnili nejlepší tanečníky.

 

 

Na poslední předvánoční čtvrtek do družiny dorazil Ježíšek. Přesto, že naše děti někdy zlobí, nechal jim pod stromečkem dárečky. Máme radost z velkých kostek, panenek, autíček a míčů. Ježíškovi jsme nezapomněli poděkovat.
Za kolektiv školní družiny přeji všem krásné prožití vánočních svátků, bohatou nadílku a v novém roce hlavně zdraví Vám i vašim dětem, protože to je nejdůležitější.

 

Vedoucí ŠD Marcela Moravcová

 

 

Školní družiny jako kamarádské skupiny

Blíží se konec roku a pro mnohé z nás je toto období impulsem, abychom se ohlédli za tím, jak jsme byli úspěšní a naopak.

A stejně tak bychom rády bilancovaly i my, paní vychovatelky ze všech družinových oddělení, protože pod naším vedením jsou to právě Vaše děti, které nám denně ukazují, že všechen ten čas, který jim věnujeme, má smysl. Leckdy je příprava náročná tak, že se jí věnujeme i v době osobního volna. Ale jak jsem již zmiňovala, když pak vidíme, jak jsou děti šikovné a jak nás leckdy překvapí svou precizností a přístupem k zadané práci, tak se rozplynou i ty chmurné myšlenky a starosti, které se řeší individuálně občas v každém oddělení. Společně s kolegyněmi ze všech oddělení připravujeme pro děti práce dle týdenního tématu, o kterém s dětmi vždy besedujeme na začátku týdne, a vždy proběhne diskuze, zda tématu rozumí a co si pod daným slovním spojením představují. Mnohdy nás překvapí odpovědi dětí, jak dokáží úžasně reagovat a vidět věc svýma očima a tím i nám otevřít nové obzory a zamyšlení nad tématem týdne.

Práce, které děti vyrobí a které jsou mnohdy složité nejen na přípravu, ale i na realizaci,  se vždy vystavují v prostorách školy. To je pro děti velmi motivující, protože ostatní kolegyně a kolegové se vždy rádi zastaví a dětem jejich tvoření pochválí.

Co nás také velmi baví, jsou společná setkání a akce se všemi odděleními dohromady, kdy nám vedení školy poskytne krásnou aulu, kam se vejdeme v hojném počtu i přesto, že je celkem 5 oddělení a v každém je 30 žáků. Pro děti je vždy předem připraven program, který se váže ať už ke svátkům nebo k nějakému zajímavému tématu v daném měsíci.

No a naposledy jsme se takto setkali u halloweenského rejdění, kdy jsme si mohli vyzkoušet hledání předmětů mezi žížalami ( které ovšem byly připraveny ze špaget, ale psst, to dětem prosím neprozraďte ), dále jsme tancovali tanec duchů a kostlivců, a to byl nelehký úkol, protože dětem musely ztuhnout svaly a pak se teprve směly začít hýbat do rytmu. No, co Vám budu povídat, byla to veliká legrace. Vše ale dopadlo dobře, děti dostaly zasloužené odměny a nám, vychovatelkám, se ulevilo, že se děti, byť v takovém počtu, nezranily a
odcházejí domů spokojené a naplněné novými zážitky.

Další takovou akci chystáme ještě na konec roku, kdy si chceme s dětmi užít „Dopředného Silvestra “ a poveselit se společně s našimi kamarády z ostatních oddělení a také si vzájemně popřát k novému roku, který záhy oslavíte se svými ratolestmi i v kruhu rodinném.

Závěrem mého bilancování bych ráda poděkovala hlavně Vám všem rodičům za Vaši spolupráci a snahu se podílet na přípravě dětí pro naše akce a tvoření, za jednání, která jsou mezi námi vedena velmi laskavým a
vlídným způsobem, kterého si nesmírně vážíme.

Další poděkování patří vedení školy za jejich snahu vytvořit pro nás zázemí a podpořit nás ve všech aktivitách a činnostech, které si pro Vaše děti připravujeme a které jsou leckdy finančně na hraně s možnostmi školy. Přesto je vždy našemu návrhu vyhověno a společně nalezena možnost, která nám v realizaci pomůže.

Přejeme Vám všem krásné a pohodové Vánoce a šťastné vkročení do nového roku 2023. Těšíme se na další spolupráci.

Váš kolektiv ŠD

 

 

Halloweenský rej

Dne 31. října 2022 proběhl ve všech školních družinách halloweenský rej.

Děti měly ke splnění několik úkolů. Mezi jeden z nich patřilo sahání do kotlíku s neznámou slizkou hmotou, kde byli schovaní pavouci. Dalším úkolem bylo tancovat podle Morticie Addamsové na písničku „Beetlejuice“. Jeden z posledních úkolů byl panečku těžký, děti musely na různé halloweenské písničky podlézat provaz jako kostlivci, a co si budeme povídat, kostlivci se pohybují velmi pomalu a těžce.

Děti si celý halloweenský rej užily, po každé soutěži se tancovalo a následně ke konci reje byly všechny děti odměněny začarovanými sladkostmi.

 

 

 

 

 

 

 

Koktejlová družina

To takhle jedno páteční odpoledne jsme si pro děti připravili překvapení v podobě koktejlového dne. Děti si mohly vybrat z mnoha příchutí a zajímavých názvů koktejlů a moc je bavilo střídat jak chutě šťáv a džusů, tak názvy, které jim přišly velmi zábavné, a chtěly hledat chuť, která se pod nimi skrývá.

Paní učitelky jim koktejlky s láskou připravovaly, a když už měly děti plná bříška, daly si zasloužený drink i ony.

Moc jsme si to užili, protože i počasí nám přálo, bylo totiž nádherné, teplé odpoledne. Domů jsme všichni odcházeli nadmíru spokojení, nejen proto, že na nás čekal krásný jarní, sluníčkem provoněný víkend!

 

 

Čarodějné odpoledne

29. dubna 2022 proběhlo v rámci školní družiny čarodějné odpoledne. Na děti čekala strašidelně vypadající, ale hodná čarodějnice. Ta je provázela soutěžemi, které si pro ně připravila společně s družinovými učitelkami.

 

Za každou soutěž, kterou děti zvládly, dostaly razítko, a když už měly plný počet bodů, dostaly děti zaslouženého buřtíka. Toho si pak opekly na našem čarodějném ohni. Zatancovali jsme si společně čarodějný tanec a odpoledne jsme zakončili předáním diplomů a leteckých řidičských průkazů.

 

 

 

Práce našich šikovných dětí:

Stále nás v družině baví něco vytvářet, učit se něčemu novému a vidět, jak pod našima ručičkama vzniká výtvor, na který můžeme být pyšní. Vždy svým dětem velmi ráda a s láskou pomáhám, aby měly příjemný pocit z dobře odvedené práce a byly na sebe hrdé. Největší radost mají, když vidí své práce na nástěnce a ostatní žáci nebo paní učitelky nás pochválí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jarní tvoření

Naše oddělení žáčků I.B a III.B se snaží svůj odpolední čas využít nejen k zábavným činnostem, ale také k těm tvořivým, které děti naučí pracovat s několika technikami najednou. Blížící se jaro se snažíme přivítat veselými barvami, a tak jsme vlastními ručičkami, které jsme obkreslili na barevný papír, vytvořili papoušky, jimž jsme hlavičky dobarvili podle vlastní fantazie.

Další den jsme se věnovali prvním jarním květinkám a pomocí vatových tampónků, temper a vystříhaného barevného papíru jsme modelovali sněženky.

Děti se vždy u společného tvoření zasmějí a paní vychovatelku pobaví veselými historkami.

 

 

 

 

 

Karneval

V rámci našeho měsíčního tématu, který měl podtext „Karneval “ , jsme pořádali pro naše děti ve všech družinových skupinách karnevalový rej, kde všichni mohli zazářit ve svých oblíbených karnevalových kostýmech. Čím legračnější kostým, tím bylo naše odpoledne zábavnější. Celým karnevalem  provázela jedna „domorodá divoženka „, která se  představila  svým domorodým jménem jako Sluneční svit a představila i další divoženky z kmene řídících, a to Tvrdou patu, Třetí oko a Lučního motýla. Ti všichni se starali o zábavu našich dětských pokladů, a jak bylo vidět na výrazech dětských roztomilých tvářiček, tak se odpoledne plné karnevalového rejdění opravdu povedlo.

Děti si to skvěle užily, tancovalo se, soutěžilo a hlavně odměňovalo. A za nás, domorodé divoženky, mohu říci jediné, pro nás byly největší a nejsladší odměnou úsměvy a jiskry v očích našich družinových pokladů.

 

 

 

 

 

 

 

 

Družina v novém školním roce

Práce v družině děti moc baví, rádi bychom dnes, na konci prvního pololetí, představili úžasné věci z prvního oddělení.

První album je ještě vánoční, kdy děti vytvářely vánoční přáníčko pro rodiče. Na papír  si namalovaly vánoční kometu, kterou následně nalepily na přeloženou čtvrtku. Kometu potřely dle své fantazie tekutým lepidlem a zasypaly vždy vybrané místo třpytkami, které si mohly zvolit v různých barvách. Když se dětem zdála vytvořená úvodní strana dostatečně připravená, napsaly uvnitř přání pro rodiče nebo prarodiče a dokreslily vánočními motivy.

Druhé album je novoroční, kdy si děti vyráběly andílky, aby je chránily po celý nový rok. Andělské talismánky si děti tvořily z korálků, ke kterým přidávaly křidélka a hlavičky, vše si mohly vybrat ze široké škály barev. Práce na toto téma je velmi bavila, a to tak, že se k nám přidaly i ostatní družinky. Děti si na vlastní žádost vyráběly andílky i pro své rodiny a skončit jsme museli jen proto, že nám došel materiál. Za pomoci paní vychovatelky se andílci upevnili a přidali jsme k nim šňůrku, aby se dali použít též jako přívěšek na klíče. Děti byly velmi nadšené a práce nám šla rychle od rukou, den utekl jako voda a děti domů odcházely naplněné štěstím a radostí.

Ve třetím albu jsou sněhuláčci. Tady jsme spojily více technik, u nichž ručičky trénovaly jemnou motoriku.
Děti si na tmavý podklad nalepily vatové tampónky do tvaru sněhuláka. Fixem dokreslily obličej a knoflíky. Z červeného papíru si vystřihly nos do tvaru mrkve a také pokrývku hlavy, ať už do tvaru hrnce nebo kulichu, nechala jsem na dětech, co si samy zvolí. Když byl sněhuláček hotový, připravila jsem dětem štětce a tempery, aby jemným ťukáním dodělaly sněhové vločky a sněhový podklad pod sněhuláka.

Teď koncem ledna jsme vyráběli kulichy. Děti si nalepily šablonu a následně si lepily proužky shrnutého krepového papíru, lem kulichu udělaly z papírového kapesníku, šňůrky jsme vystřihli z provázku a bambulky udělali z vaty.

Jsem na naše děti moc pyšná, jsou to šikulové, společná práce nás baví a mnohdy si u ní i zazpíváme. Škoda, že tohle vidět nemůžete.

 

Comments are closed.