Programy pro práci z domova

Vážení rodiče, milí žáci,

současná situace vyžaduje, abychom komunikovali pomocí Internetu a PC, což s sebou nese mnohá úskalí. Některým nejde otevřít určitý soubor, jiní zase zápolí s tiskem… Je toho mnoho, proto Vám nabízím malý přehled základních programů, který může s těmi nejčastějšími problémy pomoci… Vše je zdarma a z oficiálních prověřených stránek, není třeba se obávat instalací.

1. Pokud je soubor v archivu (tj. koncovka zpravidla .zip, nebo .rar), je třeba ho z archivu nejdřív dostat (rozbalit). K tomu slouží program 7ZIP. Po jeho instalaci pak stačí na „zazipovaný“ soubor kliknout pravým tlačítkem a budete mít možnost jej „rozbalit“. Najdete jej ZDE

2. Soubory PDF – slouží zejména ke čtení. Zpravidla (pokud se nejedná o formulář) do nich nejde v PC nic dopsat. Otevřít jdou přímo ve většině moderních prohlížečů (Google Chrome, Mozilla Firefox…). Nejjistější je ovšem nainstalovat si příslušný program pro čtení PDF souborů – Adobe reader. V nejnovější verzi  ZDE

3. Soubory „Office“ – nejčastější soubory, které Vám paní učitelky posílají jsou dokumenty s koncovkou .docx, případně tabulky .xlsx, či prezentace .pptx. Jedná se o dokumenty z Wordu, Excelu, či Powerpointu ze skupiny Microsoft office. MS Office je placený software, nicméně existuje varianta zdarma, která .docx, .xlsx i pptx také otevře a umožní Vám s těmito soubory pracovat. Jde o Libre office. Najdete jej ZDE

Vybaveni těmito programy byste neměli mít problém vypořádat se s jakoukoli nástrahou, kterou na Vás online vyučování nachystá. Pokud přesto narazíte na nějaký problém, o kterém jsem se zde nezmínil, obraťte se na mě prosím s dotazem přes Školu online. Přeji hodně zdraví a pevné nervy.

Pavel Pagač

 

 

This entry was posted in ZŠ Zlonice. Bookmark the permalink.

Comments are closed.